Také vlastním ostrovní systém. Mám zahradní domek cca 65m. Na střeše mám 800Wp v mono modulech, 2*100Ah baterie VARTA a invertor Siemens 1kW. Používám to hlavně na osvětlení a televizi. V zimě to mírně temperuje pomocí 500W elektrického konvertoru.
Filozofie ostrovního domu
Důležité prohlášení: Článek, který se chystáte přečíst vyjadřuje osobní názor a pohled na nynější společenskou globalizaci společnosti. Autor článku zde nevyjadřuje žádný politický ani náboženský názor a není členem žádného politického hnutí či náboženské sekty. Zároveň zde neočerňuje žádnou soukromou či státem vlastněnou společnost, zejména tak distributory, výrobce a obchodníky s elektrickou energií či jinou energetickou nebo surovinovou komoditou. Konec prohlášení.
Základem k pochopení mé filozofie ostrovního domu je absolutní oproštění se od technických či ekonomických důvodů instalace ostrovního domu. Většinu lidí, kteří se rozhodli pořídit si ostrovní dům vedl k tomuto kroku důvod absence inženýrských sítí na pozemku, kde se rozhodli vlastnit svůj dům. Nicméně každá mince má dvě strany a já se zde pokusím popsat tu druhou stranu.
Ten pravý důvod proč jsem se pustil do tak složitého úkolu, je nabídnout trhu bydlení formu ostrovních domů , a říci lidem že existuje i jiná alternativa bydlení. Klasický způsob všichni známe – pomocí internetových serverů si vyhledáme pozemek vhodný pro výstavbu rodinného domu, který většinou vlastní nějaký developer či stavební firma a někdy i soukromá osoba. Ve většině případů se tento pozemek nabízí přes jednu z realitních kanceláří působící na našem trhu. Aby bylo možné takový pozemek označit jako stavební a zažádat obec o stavební povolení , je mimo jiné zapotřebí, aby na takový pozemek byly přivedeny inženýrské sítě. Takto připravený pozemek většinou koupil nějaký developer či stavební firma v době, kdy měl pozemek desetinovou hodnotu jako orná půda a bylo při územním plánování obce zřejmé, že pozemek bude v budoucnu veden jako stavební. Developerovi či stavební firmě pak stačí počkat na nový územní plán a pozemek zasíťovat. Hodnota pozemku pak několikanásobně stoupne. Není na tom nic divného, prostě podnikatelský záměr a v důsledku to znamená, že firmy mají zakázky a vlastníci inženýrských sítí zase své dlouholeté zákazníky a tím pádem mají lidé práci a ekonomice se daří. To je ta pozitivní stránka věci.
Teď ta ne úplně pozitivní stránka věci. Zasíťované stavební pozemky jsou drahé. Při průměrné zastavěné ploše s garážovým stáním pro jedno auto potřebujete velikost pozemku alespoň 600m2, abyste měli kousek té zahrádky pro pocit, že máte opravdu kus svého pozemku a nejen oplocený dům. Průměrná cena takového pozemku se pohybuje kolem 2 000,-Kč/m2. Takový slušný pozemek se dá těžko koupit pod 1 milion Kč. Další problém je, že pěkné pozemky už prostě nejsou – developerský boom se postaral o vyčerpání těchto pozemků a obce při územním plánování už zastavovat nechtějí a ani se jim nedivím. Nezávidím starousedlíkům těchto obcí pohled na vyrůstající architektonicky supermoderní satelitní města na okraji jejich domoviny. Další nutností klasického bydlení je sepsání různých smluv s provozovateli inženýrských sítí. Jsou to zejména dodavatele elektrické energie, plynu a vody/kanalizace. Dnes sice máte možnost si vybrat svého dodavatele a nabídek je mnoho, ale věřte, že je to úplně jedno – surové ceny těchto komodit a jejich doprava do vašeho domu je vždy velmi podobná, jde vždy o to, jak pochopíte text smlouvy a jak dobře Vám to podá obchodník, který je marketingově vždy velmi zdatný. Konečná cena, kterou nakonec zaplatíte ze všemi různými poplatky a příslušenstvím se nikdy moc neliší. Ale nic jiného vám nezbývá, pokud chcete doma svítit, topit, prát, žehlit a mít doma vodu, tak prostě nemáte jinou možnost.
A teď se dostáváme k samé podstatě ostrovního domu. My lidé z moderní civilizace jsme si vytvořili závislost na centralizaci a globalizaci našeho žití. Naše vědomosti a schopnosti jsou záměrně omezovány pouze na segmenty, které nám zpřístupní vládnoucí garnitura a tím ani tak nemyslím politiky. Naše schopnost vytvářet si vlastní názory a myšlenky se pomalu vytrácí, místo toho jsou naše názory a myšlenky vytvářeny mediálně a hlavně masově. Různé mediální kampaně nás nutí si kupovat věci, které k životu vůbec nepotřebujeme, protože nás přesvědčí , že bez nich nemůžeme žít. Příklad za vše - reklamy na různé kloubní preparáty vás mají přesvědčit, že pokud je nebudete kupovat, tak se nebudete moci hýbat nebo reklamy na vitamínové doplňky pro děti v podobě hezkých bonbónků, s nějakou roztomilou hračkou, které vás mají přesvědčit, že bez jejich nákupu nebudou vaše děti zdravé, což už považuji za vrchol drzosti a myslím si, že nějaká forma cenzury by měla v těchto případech fungovat ( připomínám, že nejsem členem žádné politické strany). Další problém je, že díky veškerým technickým vymoženostem, jsme absolutně závislí na jejich užívání. Bez internetu, mobilního telefonu nebo platební karty nejsme schopni řešit běžné úkoly, které se zdají naprosto banální. Zkuste se zamyslet nad tím co by se stalo, kdyby došlo k rozsáhlému výpadku těchto technologií nebo co by bylo kdyby nastal dlouhodobý výpadek elektrické sítě? Myslíte si, že byste byli schopni se domluvit na vánočním setkání s rodinou bez mobilního telefonu nebo emailu? Víte jak tyto komunikační média jsou snadno monitorovatelné? Jste si jistí, že pokud pošlete zamilovanou či intimní SMS, že ji bude číst pouze ten , komu ji posíláte? Věříte tomu, co říkají v televizi nebo píšou v novinách? Která média jsou nezávislá a která jsou řízená s nějakým konkrétním záměrem? Velké množství celosvětových reality show ve stylu superstar apod. jsou pro zábavu lidem, nebo slouží k úplně něčemu jinému? Jste nezávislí a samostatní? Dokážete banální úkoly řešit vlastní hlavou? Podle mého názoru na naší planetě roste miliardová armáda lidí, kteří žijí v nějaké iluzi, která je záměrně vytvářená dle potřeb. Podle potřeb koho? Mám svůj názor kdo je on či oni, ale to tu nebudu rozepisovat. Ale jedno tu říct chci – nikdy nejde o politiku ale vždy jde o peníze. Naše společenské zřízení je díky této centralizaci neuvěřitelně křehké a nechci domýšlet následky při kolapsu tohoto celosvětového civilizačního propojení .
A co s tím může udělat ostrovní dům? Je to Váš vzdor proti tomuto způsobu centralizace. Dáváte tím najevo, že nejste závislí, že je nepotřebujete, že si poradíte sami, že nejste hloupé ovce. Samozřejmě to nevyřeší závislost na ostatních věcech, ale je to jeden z kroků k vaší nezávislosti a samostatnosti. A nesmíme opomíjet fakt, že při výpadku elektrické sítě z jakéhokoliv důvodů bude váš dům plnohodnotně fungovat.
František Bodiš – autor projektu
publikováno dne 24.11.2013
Diskusní téma: Zde můžete napsat svůj názor
Datum: 02.01.2014
Titulek: Investiční nároky
To je celkem zajímavé a jsem podobného smyšlení. Jen by mě zajímalo kolik takový systém stojí. Nějaké diskuze na tohle téma na netu již jsou, ale není z nich patrno jaké jsou investiční nároky. Dík za odpověď. Mirek z Prahy 28 let.
Datum: 04.01.2014
Titulek: Re: Investiční nároky
Investiční náklady jsou dle výkonu respektive dle požadované hodnoty hlavního jističe v objektu. Pokud se jedná o nějaký malý rekreační objekt, kde je vyžadováno pouze osvětlení a zásuvkový okruh max. do 6A s jednofázovým rozvodem 1x230V, 50Hz a to bez generátoru - pouze fotovoltaická elektrárna v režimu ostrovního systému s výkonem max 1 000 W, tak se investice pohybuje kolem 100tis Kč. Ale pokud se bude instalace týkat objektu se běžným celoročním užívání, tzn. kuchyňské spotřebiče, pračka se sušičkou, myčka, zásuvkový okruh do 16A, vytápění a ohřev teplé vody , osvětlení a to vše v tří fázovém rozvodu 3x230V, 50Hz kde hodnota hlavního jističe je 3x25A, tak počítejte s investicí od 800tis Kč - systém pak obsahuje fotovoltaickou elektrárnu v ostrovním režimu min. 5kWp, trakční baterie pro akumulaci el. energie min. 1000Ah, ostrovní invertory s inteligentním nabíjením baterií a automatickým řízením generátoru min 3x5kW , generátor v režimu kogenerace pro výrobu el. energie i tepla pro vytápění a ohřev teplé vody. U takového systému pak nepocítíte v objektu žádné omezení provozu v jakoukoliv roční dobu. Nicméně přesné technické řešení a cena je individuální dle požadavku na provoz budovy.